Станом на 30 жовтня 2026 року найсильніше випереджає свої очікувані очки «Лугано»: 31 очко за 18,5 xPts за 11 матчів. Найсильніше відстає «Сампдорія»: 2 очка за 10,6 xPts за 8 матчів. Такий розрив показує, що результати розійшлися з якістю моментів, але сам по собі не пояснює чому.
Рейтинг команд за xPts порівнює дві цифри: скільки очок команда набрала і скільки в середньому набрала б із такими ж моментами. Якщо вони сильно розходяться, таблиця та гра розповідають різні історії. Нижче — хто далі за всіх від своїх очікуваних очок, як ми це рахували і як читати такий список, щоб не прийняти коротку серію за закономірність.
Що таке очікувані очки xPts і як ми рахували
Очікувані очки xPts базуються на xG, очікуваних голах. Для кожного матчу ми беремо xG обох команд і рахуємо, як часто кожна з них вигравала б, якби зіграти цей матч багато разів. Перемога коштує три очки, нічия — одне. Сума за матчами і є xPts.
Умови цього зрізу:
- Дата: 30 жовтня 2026 року, поточні сезони.
- Ліги: 24 ліги сайту, де xG є мінімум у 85% зіграних матчів. Загалом у розрахунку було 37 ліг, 13 ми виключили через неповні дані.
- Команди: не менше восьми матчів із xG.
- Порядок: за різницею на матч, а не за сумою, тому що ліги зіграли різну кількість турів.
- Очки: тільки за матчі, де є xG. Тому вони можуть бути меншими за очки в турнірній таблиці.
- Рахунок: основний час матчу, оскільки xG рахується за нього.
Хто набрав більше за свої очікувані очки
| Команда | Ліга | Матчів | Очки | xPts | Різниця | На матч |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Лугано | Суперліга Швейцарії | 11 | 31 | 18,5 | +12,5 | +1,14 |
| Лаціо | Серія А | 9 | 25 | 14,9 | +10,1 | +1,12 |
| Гент | Про-ліга Бельгії | 9 | 25 | 15,6 | +9,4 | +1,04 |
| Палермо | Серія B | 9 | 23 | 14,0 | +9,0 | +1,00 |
| Герта | 2. Бундесліга | 9 | 25 | 16,9 | +8,1 | +0,90 |
| Академіку Візеу | Прімейра | 8 | 14 | 6,9 | +7,1 | +0,89 |
| Фортуна Сіттард | Ередивізі | 9 | 15 | 7,1 | +7,9 | +0,88 |
| Атлетіко Мадрид | Ла Ліга | 8 | 19 | 12,3 | +6,7 | +0,84 |
Такі команди перевиконують xG, причому часто з двох сторін одразу. «Лугано» забив 34 голи за 19,6 xG і пропустив 9 за 14,5 xG проти себе. «Гент» забив 19 за 11,2 xG, а пропустив лише 4 за 6,9. Найбільш наочний випадок — «Фортуна Сіттард»: 16 голів за 7,6 xG дали команді вдвічі більше очок, ніж вона набрала б у середньому.
Хто набрав менше за свої очікувані очки
| Команда | Ліга | Матчів | Очки | xPts | Різниця | На матч |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Сампдорія | Серія B | 8 | 2 | 10,6 | −8,6 | −1,08 |
| Серкль Брюгге | Про-ліга Бельгії | 9 | 3 | 11,7 | −8,7 | −0,97 |
| Віторія Гімарайнш | Прімейра | 8 | 7 | 14,4 | −7,4 | −0,93 |
| Ешторил | Прімейра | 8 | 2 | 9,3 | −7,3 | −0,91 |
| Престон | Чемпіоншип | 11 | 4 | 13,9 | −9,9 | −0,90 |
| Фіорентіна | Серія А | 9 | 5 | 12,7 | −7,7 | −0,86 |
| Вільярреал | Ла Ліга | 8 | 6 | 12,6 | −6,6 | −0,83 |
| Венеція | Серія А | 9 | 3 | 10,4 | −7,4 | −0,82 |
Тут корисно дивитися, де саме втрачено очки. «Венеція» забила 6 голів за 14,1 xG, а пропустила майже стільки, скільки очікувалося: 19 за 18,8. Це проблема завершення атак. У «Фіорентини» навпаки: 11 голів за 13,6 xG виглядають терпимо, зате пропущено 21 за 14,0. «Віторія» пропускає суворо за xG (9 за 8,3), але забила лише 9 за 14,0. У «Престона» погано і там, і там: 8 за 14,0 попереду та 23 за 15,6 позаду.
Як читати цей рейтинг
Різниця з xPts — не синонім везіння. За нею може стояти кілька причин:
- Реальна майстерність. Сильний воротар або точні нападники можуть тримати команду вище xG довше, ніж триває випадкова серія.
- Якість моделі xG. Вона оцінює момент у середньому і не знає всіх деталей конкретного удару.
- Сценарій матчів. Команда, яка рано повела в рахунку, часто віддає м'яч і менше створює, тому її xG занижує те, як вона контролювала гру.
- Звичайний розкид. Вісім–одинадцять матчів — коротка дистанція. Кілька вдалих чи невдалих епізодів помітно зрушують підсумок.
Тому ми не стверджуємо, що «Лугано» обов'язково просяде, а «Сампдорія» підніметься. Рейтинг показує, де результат і гра розійшлися найсильніше і які команди варто розібрати детальніше. Як відрізнити везіння від закономірності на коротких відрізках, ми пояснюємо у статті про перевірку точності прогнозів.
Також це не порада робити ставки: ринок бачить ті самі дані, і розрив із xPts може бути вже врахований у ціні. Ми це в цьому матеріалі не перевіряли. Якщо вас цікавить готова оцінка матчів, зазирніть у наші прогнози на футбол. Там видно, на яких даних тримається кожна оцінка.
Обмеження даних і таблиця xPts за вашою лігою
У рейтингу є межі, про які варто знати:
- Неповний xG. Навіть у відібраних лігах у частини матчів немає xG, а ці матчі не увійшли в очки та xPts команди.
- Виключені команди. Найкрайніші значення у вихідному звіті були в лігах із неповними даними. Наприклад, «Кальмар» з Аллсвенскан набрав 8 очок за 22,2 xPts, а «Андорра» із Сегунди — 6 за 16,6. Але xG там є у 68% і 75% матчів, тому до рейтингу вони не увійшли.
- Зріз на дату. Рейтинг швидко застаріває: один тур помітно змінює різницю у команд із вісьмома матчами.
Повна таблиця xPts за кожною лігою оновлюється разом із результатами. Її можна знайти на сторінці турніру в розділі таблиці ліг.
Коротко про головне
| Питання | Відповідь |
|---|---|
| Що показує рейтинг команд за xPts | Наскільки очки команди розходяться з тим, скільки в середньому коштували її моменти |
| Хто вище за всі очікувані очки | Лугано: 31 очко за 18,5 xPts за 11 матчів, або +1,14 на матч |
| Хто нижче за всі очікувані очки | Сампдорія: 2 очка за 10,6 xPts за 8 матчів, або −1,08 на матч |
| Різниця з xPts — це везіння | Не завжди: за нею можуть стояти майстерність, сценарій матчів, особливості xG та звичайний розкид |
| Які дані увійшли до розрахунку | 24 ліги з xG мінімум у 85% матчів і команди мінімум із вісьмома матчами з xG станом на 30 жовтня 2026 року |